0(432) 215 96 37

Sosyal Medyada Biz}

Ayak Analizi

Ayak Analizi

Ayak Analizi

Ayak Analizi, normal bir ayağın yere basış şekli bellidir. Kavisler ile birlikte önce topuğu ayağın dış kısmı ve sonradan da ön kısmı basar. Bu şekilde ayak, dinanizmini sağlamaktadır. Örnek olarak ayağın iç kavisi çöktüğünde düz tabanlığa doğru gidiş olduğunda bu basış şekli bozulur. İşte bunu düzeltmek için yardımcı gereçler öneriyoruz. Tabanlık burada devreye giriyor. Eskiden hasta, ustalara gönderiliyordu. Ustalar da ayağın kalıbını alıyor kendi bilgi ve becerisi doğrultusunda da bu ayağa bir tabanlık yapıyordu. Okur ortopedi olarak bugünlerde her türlü elektronik aleti ve bilgisayarı kullanıyoruz. Kişi “alıngaç” diye adlandırdığımız bir zemin üstünde yürüyerek ayağının yere nasıl ne şekilde bastığı bilgisayar tarafından kaydediliyor. Bilgisayarın hafızasında o kriterlerde olan bir hastanın (yaş, boy, kilo vs.) nasıl basması gerektiğini belirten bir istatistik bilgiler de mevcuttur. O anda kişinin bastığı hatalı harita olması gereken harita ile üst üste getiriliyor. İşte bilgisayarlı ayak analizi bilgisi budur.

Ayak analizi nedir

Ayak analizi nedir; ayak analizi, ayak tabanındaki basınç dağılımını hem dururken ve adım atarken detaylı olarak gösterir. Bu nedenle ayak analizinde basınca duyarlı olan elektronik algılayıcıların yer aldığı özel bir tarayıcı bölümü kullanılır. Bilgisayar yardımı ile ayak tabanında basım esnasında oluşan basınç değişimleri monitörde detaylı olarak ortaya çıkar. Ayak analizinde basınç değişimleri, en yükseği kırmızı renkten başlamak üzere farklı renklerle ifade edilir. Basınçlar kilo paskal ( kPa) olarak ölçülebilmektedir.

Ayak analizi nasıl yapılır

Ayak analizi nasıl yapılır; Kişilere sabit duruş ve yürüyüş yaptırılacak şekilde iki ayrı ölçüm yapılmaktadır. Foot scan ayak analizi ile kişinin sabit duruş ve yürüyüş pozisyonlarında milimetrik basınç dahi analiz esnasında kayda geçer. Böylelikle hiçbir detay gözden kaçmamış olur. Kişi ayak ölçümünü yaptırarak dilediği takdirde ölçüm sonuçlarını hekime de rahatlıkla gösterebilmektedir. Çünkü ayak analizi kesin sonuçlar verir ve yol gösterici olmaktadır. Sabit duruş ve yürüyüş sırasında alınan veriler kişinin ayak yapısına, kilosuna, günlük aktivitesine ve spor branşına göre bilgisayar tarafından kişiye özel olarak bir çift kişiye özel tabanlık hazırlanır.

Bilgisayarlı ayak analizi

Ayak tabanı analizi ile tespit edilecek olan sorunların sürecinde yazılım bilgisayarlı ayak tabanı analizi kullanılır.

Bilgisayarlı ayak analizi faydaları

Her iki ayağın yük dağılımı, her iki ayağın yüzey genişlikleri, her iki ayak arasındaki asimetri, vücut ağırlık merkezi izdüşümünün geometrik pozisyonu ayak eksenleri, yürüme döngüsünün normal olup olmadığı, vücut asimetrisine bağlı basma bozuklukları, yürüken ve ayakta dururken ayrı ayrı değerlendirme

Ayak tabanı analizi

Ayak tabanı analizi, aşil tendonu sakatlıkları, topuk ağrıları, düz tabanlık, ayağın içe basması , topuk dikeni gibi ortopedik rahatsızlık kişiyi güncel hayatta rahatsız eder. Ayak tabani analizi çeşitli süreçlerden oluşan ortopedik problemleri tespit eder. Kişiye özel tabanlık kullanımı sayesinde oluşan sorun giderilerek kişinin yaşam kalitesine ve spor performansına olumlu katkıda bulunmaktır. Kişiye özel tabanlık ayakkabı içinde kalınlık yapmayacak bir şekilde çok ince ve kaliteli olarak üretilir. Ayrıca da günlük kullanım için de üretimler mevcuttur.

Ayak analizi ile basma sorunları tedavi edilmezse nelere yol açabilir?

Basma bozuklukları tedavi edilmezse nelere yol açabilir; ayak deformiteleri (sürtünme ve basmadan kaynaklanan tahriş olmalar), ayak ağrılarının geçmemesi, erken eklem kireçlenmeleri, nasırlaşmalar, hayat kalitesinde düşüş, yaşlılıkta ayak basamama yürüyememe durumu.

16 Temmuz 2017
194.468 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN