0(432) 215 96 37

Sosyal Medyada Biz}

Yürüme Analizi

Yürüme Analizi

Yürüme Analizi

İnsanın ayağı dururken, koşarken, yürürken farklı basabilir. Bu yüzden dinamik ölçüm ile fonksiyonellerin değerlendirilmesi yürüme analizi önemlidir. Dinamik ölçüm, yürürken ve koşarken yapılan ölçümdür yürüyüş analizi. İnsanların günlük aktivitesine, yaptığı işe uygun analiz ve test yapmak gerekir.

Yürüme analizi nedir

İnsanın ayağı dururken, koşarken, yürürken farklı basabilir. Bu yüzden dinamik ölçüm ile fonksiyonellerin değerlendirilmesi yürüme analizi önemlidir. Dinamik ölçüm, yürürken ve koşarken yapılan ölçümdür. İnsanların günlük aktivitesine, yaptığı işe uygun analiz ve test yapmak gerekir. Örneğin günlük hayatta aktivitesi fazla olanların; yani ayakta fazla duranlar ile yürüyüş fazla yapanların analizlerini statik ve yürürken yapmak gerekir. Sporcuların ve spora başlayanların yürüme analizlerini ise, statik, yürürken ve koşarken olmak üzere kapsamlı yapılmalıdır.

Yürüme analizi nasıl yapılır

Kliniğimize gelen hastalarımıza ideal parkur üzerinde yürüme analizi yapılarak basma ve yürüme bozukluklarını ortaya çıkartıyoruz. Bu işlem yaklaşık yarım saat süresince yapılarak ayak tabanının 2 ve 3 boyutlu detaylı analizi bilgisayar ekranına aktarılıyor. Yüksek çözünürlüklü kameralar ile ayak bilek eklemi açıları ve yürüyüş vido analizi yapılıyor. Hastalarımıza muayene masasında bacak uzunluk farkı, Eklem sertlikleri, bacak kaslarının ve aşil tendon gerginlikleri vb.. gibi bulgular da incelenerek bilgisayar ekranına aktarılan yürüme analizi sonuçları ile birleştirilerek hastaya sorunları ve bunların çözümüne yönelik yapılması gerekenler aktarılıyor ve rapor halinde hastaya sunuluyor. Hastaya anlatılan ve sunulan raporlar da yürüme ve koşma analizlerinde ayak tabanının içeri ve dışarı basma açıları – düz tabanlık – yüksek tabanlık – topuk bölgesinden parmak uç kısmına kadar ayak tabanında oluşan yanlış yük dağılımı – şeker hastalarının yara açılması muhtemel bölgelerin tespiti – topuk dikeni – ayak ön kısmında oluşan ağrı ve sertleşme- baş parmak ta kemik çıkıntı (halluks valgus ) deformitesinin oluşum bölgeleri vb.. bir çok fonksiyonel sorun tespit edilerek bunların oluşum nedenlerini ortadan kaldırmaya yönelik çalışmalar yapılmaktadır.

Kişiye özel tabanlık

Yürüme analiz sonucun da üretilen çözümlerin başında yürüme analiz sonuçlarına göre dizaynı yapılan tam destekli kişiye özel tabanlık kullanması ve analiz sonuçlarının incelenmesi sonucunda verilen egzersizlerin yapılması. Kişiye özel tabanlık kullanımı ve egzersiz düzenli yapıldıktan sonra hastalar 6 ile 12 ay arasında ücretsiz kontrollerde analizler tekrar yapılarak eski analizleri ile karşılaştırılır. Ve tabanlık kullanımı sonuçlarını gösteren veriler hastaya detaylı şekilde aktarılır.

16 Temmuz 2017
2.601 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN