0(432) 215 96 37

Sosyal Medyada Biz}

Kişiye Özel Tabanlık

Kişiye Özel Tabanlık

Kişiye Özel Tabanlık

Üretilen çözümler tamamen kişiye özel olmalı ve bir başkası için aynı çözümlerin doğru olamayabileceği anlatılmalıdır. Kişiye özel tabanlık, kişilerin ayak yapılarına yönelik özel olarak hazırlanan tabanlıklardır. Yürüme analiz sonucun da üretilen çözümlerin başında yürüme analiz sonuçlarına göre dizaynı yapılan tam destekli kişiye özel tabanlık kullanması ve analiz sonuçlarının incelenmesi sonucunda verilen egzersizlerin yapılması. Kişiye özel tabanlık kullanımı ve egzersiz düzenli yapıldıktan sonra hastalar 6 ile 12 ay arasında ücretsiz kontrollerde analizler tekrar yapılarak eski analizleri ile karşılaştırılır. Ve tabanlık kullanımı sonuçlarını gösteren veriler hastaya detaylı şekilde aktarılır.

Kişiye özel tabanlık nasıl yapılır

kişiye özel tabanlık nasıl yapılır, ayaktaki fonksiyonel bir bozukluğun nedenini, fonksiyonel testlerle ya da dinamik testlerle ölçüm yapmadan bulanamaz. RS scan foot scan sistem gibi ileri teknolojiye sahip ayak basınç tarama sistemi ve video analiz sistemi kullanarak ayağın fonksiyonel haldeyken veya statik haldeyken nasıl bastığına bakılmalıdır. Ayağın basınç dağılımında bir bozukluk varsa buna yönelik çözümler üretilmelidir. Buradaki birincil amaç koruyuculuk, ikincil amaç ise nedene yönelik çözüm üretmektir.

Kişiye özel tabanlıklar nasıl tasarlanıyor

Yürüme analizi ve ayak analizi sistemleri, tamamen özel yazılımlara sahip bilgisayarlı ileri teknolojik sistemler olmalıdır. Ölçüm verileri tamamen ayak fonksiyonlarını değerlendirmek üzere hazırlanmış özel bir bilgisayar programı tarafından değerlendirilmeli ve buna göre yine bilgisayar programı tarafından kişiye özel tabanlık tasarımı yapılmalı ve de ayakkabı önerisinde bulunması kişi özel tabanlıklar nasıl tasarlanıyor sorusuna cevaptır. Yine bu detaylı bilgisayar verileri uzmanlar tarafından kullanılarak ileri düzeyde yorum ve çözümler yapılabilmelidir.

 

Kişiye özel tabanlık üretimi

Kişiye özel tabanlık üretimi’ nde çözümler tamamen kişiye özel olmalı ve
bir başkası için aynı çözümlerin doğru olamayabileceği anlatılmalıdır. Ayak üzerinde günlük aktivitesi yoğun olanlar, spor yapanlar yada spora başlayacak olanlar, hamileler, dolaşım bozukluğu olanlar, romatizmal hastalıkları bulunanlar, çocuklar, yaşlılar, fazla kilo problemi olanlar, şeker hastalarından üst düzey sporculara kadar her kez kişiye özel tabanlık imalatı’ ndan faydalanabilir.

 

 

Kişiye özel tabanlık tedavi

Kişiye özel tabanlık tedavi öncelikle ayakkabı seçimi nasıl yapılmalı, ayağa uygun ayakkabı nasıl olmalı, iyi bir ayakkabının özellikleri nelerdir vs. konularda insanlar bilgilendirilmeli. Gerekli bilgilendirmenin ardından nasıl yürünmesi ve nasıl koşulması gerektiği anlatılmalı. Daha sonra da ölçümler doğrultusunda, ayağı destekleyecek ayak egzersizleri ile kişiye özel tabanlık üretilmeli. Kişiye özel tabanlık çok önemlidir. Bugün ortopedik diye bahsedilen tabanlıklar anatomik tabanlıklar olup kişiye özel değildir. Halbuki her insanın farklı bir ayak yapısı vardır. Hatta sağ ve sol ayak bile birbirinden farklı olabilir. Dolayısıyla tabanlık tasarımı kişinin ayak yapısı ve fonksiyonlarına göre yapılmalı ve daha sonra da kişinin kilosu, rahatsızlığı ve yaptığı spora göre de uygun sertlikte tabanlık materyali seçilerek kişiye özel (ortopedik) tabanlıklar üretilmelidir.

Yürüme analizi kişiye özel tabanlık

yürüme analizi kişiye özel tabanlık, kişiye özel tabanlıklar ayağın yapısını destekleyip fonksiyonlarını düzenlemektedir. Bu da eklemlere binen yükü azaltmakta, adale ve tendonların aşırı çalışmasını engellemektedir. Bunun sonucu olarak hem şikayetlerin azaltmasına neden olduğu hem de çabuk yorulmayı engellediği için de doğal olarak performans artışına yol açmaktadır. Zaten bu konuda yapılmış pek çok bilimsel çalışma bulunmaktadır. Ayak fonksiyonlarını değerlendirmek için bilgi düzeyinin yanı sıra kullanılan cihazlar ve fiziki alan da çok önemlidir. Detaylı bir dinamik ölçüm için ölçüm platformunun ve parkurunun uzunluğu yeterli olmalıdır.

16 Temmuz 2017
3.063 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN