0(432) 215 96 37

Sosyal Medyada Biz}

Yardım

En İyi Protez Hangisidir?
Protezler kişiye özel üretilen ürünlerdir, bu nedenle protezde iyi kavramı anlamsızdır. En iyi protez, kullanıcının yaşı, kilosu, aktivite seviyesi, fiziki durumu, ampütasyon nedeni, güdük şekli ve cilt yapısı, kas gücü, ekonomik durumu, yaşadığı yerin iklimi gibi kriterler göz önünde bulundurularak Protez Ortez alanında eğitim almış deneyimli kişiler tarafından belirlenip imal edilmiş, kullanıcının yaşam kalitesini arttıran protezlerdir. Protezler kişiye özel üretildiğinden, her kullanıcı için ideal protez farklılık göstermektedir. Örneğin; Diz üstünden bacağını kaybetmiş bir protez ihtiyaç sahibi için, en iyi diz eklemi mikroişlemci kontrollü yada motorlu bir eklem gibi gözükebilir. Yukarıda saydığımız değerlendirme kriterleri sonrası ideal olan diz eklemi Hidrolik veya Pnömatik kontrollü tespit edilebilir. Bu tespit sonrası en iyi diz eklemi gibi gözüken mikroişlemci kontrollü yada motorlu diz eklemleri bu kullanıcıya fonksiyon kazandırmayacağı gibi ağırlığı nedeni ile kullanıcıyı yoracağı için ideal olmayan bir protez olması nedeni ile kötü bir protez olacaktır. Protez ile duş alınabilir mi, denize girilebilir mi ? Proteziniz özellikle bu amaçla üretilmedi ise hayır. Bu tarz protezler suya dayanıklı materyallerden özel olarak üretilmektedir.
Protezimi her akşam çıkarmalı mıyım ?
Evet protezinizi akşam uyumadan önce çıkarıp temizliğini yapmalısınız, sabah giymelisiniz.
Protezin Ömrü Ne kadardır?
Protezlerin kullanım ömrü kullanıcıya ve protez üretilirken kullanılan materyallere göre farklılık göstermektedir. Türkiye’de satılan tüm ürünler (yıpranmaya yönelik olan pil, kozmetik vs hariç) ürünlerin garanti süresi 2 yıldır. Bazı ürünlerde üreticiler / ithalatçılar 1, 3, 5 yıl gibi garanti süreleri uygulamaktadır. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Soket, liner gibi cilde temas eden ürünlerin her yıl değiştirilmesini tavsiye etmektedir.
Yeni ampute oldum ne zaman protez yaptırmalıyım.
Amputasyon geçirdikten sonra ertesi gün sizi ayağa kaldıracak protez sistemleri mevcuttur. Ülkemizde, Sağlık bakanlığı tarafından yürürlüğe konulan Ortez-Protezleri Ismarlama Olarak Üreten Ve/Veya Uygulayan Merkezler İle İşitme Cihazı Satış Ve Uygulaması Yapan Merkezler Hakkındaki Yönetmeliğe göre; Protez Ortez Uygulaması yapan firmalar Hekimler tarafından ürün reçete edildikten sonra kişiye uygulama yapabilmektedirler. Hekimler ampütasyon sonrası kişinin sağlığını riske atmamak amacı ile yara kapanıp dikişler alındıktan sonra protez yapılmasını tavsiye etmektedirler.
Protez / Ortez fiyatları ne kadardır?
Ismarlama üretilen Ortez Protezlerin taban fiyatı Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yayınlanan Sağlık Uygulama Tebliğinin Ek3-C2 ve Ek3-C5 listelerinde belirtilmiştir. Kişinin ihtiyacı olan ortez protez fiyatları bu liste baz alınarak hesaplanır.